Popularność gotowych projektów jest duża, ponieważ ich kupno przyspiesza rozpoczęcie inwestycji budowy domu oraz stanowi tańsze rozwiązanie niż opracowanie na zamówienie indywidualnego projektu. Niemniej jednak należy pamiętać, że każdy gotowy projekt wymaga jego adaptacji.

Adaptacja projektu - dlaczego taka ważna

Przede wszystkim bez niej nie uzyska się pozwolenia na budowę i nie zacznie inwestycji. Gotowe projekty są opracowane jedynie w oparciu o standardowe warunki glebowo-klimatyczne. W związku z czym każdy tego typu projekt musi zostać dostosowany do konkretnych warunków panujących na danej działce. Poza niezbędnymi zmianami, które należy wprowadzić do gotowego projektu domu, istnieje możliwość, w pewnym stopniu, przekształcenia go i dostosowania do własnych potrzeb i wymagań.W pracowni architektonicznej ma się szeroki wybór gotowych projektów domów różnego typu - od klasycznych po nowoczesne, a do tego na miejscu dokona się ich adaptacji, w związku z warto właśnie tam szukać projektu na wymarzony dom. Adaptacja projektu pozwala nie tylko uzyskać wymagane zgody na budowę domu, ale również dostosować go do indywidualnych wymagań, tak by stworzyć dla siebie przestrzeń komfortową i funkcjonalną o dużych walorach estetycznych zgodnych ze swoim gustem.

Obowiązkowe i nieobowiązkowe zmiany adaptacyjne

Zmiany dokonywane w gotowym projekcie mają charakter:
- obowiązkowy - niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę i obejmują np. dostosowanie projektu do wielkości działki, jej warunków glebowo-klimatycznych czy też jej przestrzennego planu zagospodarowania;
- nieobowiązkowe - wykonywane na życzenie inwestora i mogą dotyczyć zmian w zakresie np. powierzchni budynku, materiałów użytych do budowy domu czy pokrycia dachu, sposobu ogrzewania, rozmieszczenia okien, przeznaczenia pomieszczeń i ich powierzchni.