Większość osób decydujących się na budowę własnego domu wybiera gotowy projekt, który następnie dostosowuje do swoich potrzeb. Jest to rozwiązanie nie tylko prostsze i szybsze, ale również bardziej ekonomiczne, choć wiąże się z dodatkowymi kosztami związanymi z adaptacją owego projektu.

Gotowy projekt domu a jego adaptacja

Wybierając gotowy projekt domu warto jednak pamiętać, że każdy tego typu projekt wymaga adaptacji, by uzyskać pozwolenie na budowę.

Najprościej ujmując adaptacja projektu obejmuje wprowadzenie wszystkich niezbędnych zmian dostosowujących dany projekt do warunków panujących na działce, na której dom ma zostać wybudowany. Projekt musi więc być dostosowany do:
- wielkości działki i wymagań co do jej zabudowy;
- przestrzennego planu zagospodarowania danego terenu;
- strefy klimatycznej i warunków gruntowych panujących na działce.

Ponadto adaptacja projektu wymaga naniesienia wszelkich przekształceń wykonywanych na życzenie inwestora, które mogą dotyczyć zmian na przykład w zakresie:
- posiadania lub likwidacji garażu;
- podpiwniczenia budynku;
- powierzchni budynku czy przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń;
- rozmieszczenia i ilości okien;
- konstrukcji, kąta nachylenia i rodzaju pokrycia dachu;
- użytych do budowy materiałów;
- sposobu ogrzewania domu.

Pracownia architektoniczna - projekt i adaptacja w jednym

Niezależnie od rodzaju i powierzchni wymarzonego domu warto skorzystać z oferty pracowni architektonicznej. Zwykle mają szeroki wybór gotowych projektów domów różnego typu - parterowych, z poddaszem, do bliźniaczej zabudowy, szkieletowych czy energooszczędnych, co bywa niezwykle inspirujące i pozwala wybrać dom swoich marzeń. Wówczas na miejscu, bez potrzeby szukania w własnym zakresie odpowiedniego architekta, można dokonać adaptacji wybranego projektu.