W dzisiejszych czasach w Polsce domy parterowe stanowią mniejszość wszystkich wybudowanych domów. Jeszcze niedawno, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu ludzie przeważnie budowali domy piętrowe. Przeważały wtedy rodziny wielodzietne, w wielu domach mieszkało nawet kilkanaście osób, szczególnie na wsiach, gdzie znajdowało się wiele gospodarstw rolnych. Ludzie potrzebowali dużo pomieszczeń, a działki, na których budowano domy często niebyły duże, więc decydowano się na domy piętrowe.
Jednak od niedawna domy parterowe cieszą się coraz większą popularnością i klienci coraz częściej zamawiają u projektantów projekt domu parterowego. Jest to zapewne związane z tym, że obecnie rodziny nie są tak duże jak kiedyś. Większość małżeństw ma jedno dziecko bądź dwoje dzieci, więc rodziny te nie potrzebują dużych, piętrowych domów.

Koszt budowy domu jest większy niż kupno mieszkania w bloku. Aby rozpocząć budowę trzeba koniecznie zakupić działkę budowlaną i projekt domu oraz projekty instalacji elektrycznej, gazowej i wodnej. Ze względu na niższe koszty coraz chętnej budowane są domy parterowe bez piwnicy. To właśnie budowa piwnicy pochłania wiele środków finansowych. Zamiast piwnicy możemy wybudować dom ze strychem, który może być częściowo zaadoptowany na pomieszczenia mieszkalne. Plusem posiadania piwnicy jest jednak to, że można w niej urządzić garaż. Zamiast garażu w piwnicy, można wybudować koło domu wiatę, która będzie chroniła auto przed deszczem i śniegiem. Budując dom bez piwnicy trzeba pamiętać o wzmocnieniu fundamentu i o solidnej, zabezpieczonej przed wilgocią od podłoża - płycie fundamentowej, najlepiej betonowej.